Accident soldat cu incendiu in Corunca
Accident soldat cu incendiu in Corunca

Accident soldat cu incendiu in Corunca

Pompierii Detașamentului Târgu Mureș intervin în localitatea Corunca cu o autospecială de stingere, o autospecială de primă intervenție și comandă, precum și motocicleta SMURD, în urma producerii unei coliziuni între două autoturisme pe drumul E 60. Ca urmare a impactului celor două autovechiule unul dintre acestea a luat foc. La fața locului acționează și o ambulanță SMURD care acordă îngrijiri medicale unei femei care acuză dureri cervicale. Incendiul produs la nivelul compartimentului motor al unuia dintre autoturisme a fost lichidat la scurt timp de către echipajele prezente la fața locului.

Sg.Maj. Oltean Georgiana – purtător de cuvânt al ISU Mureș

Foto: Facebook

La data de 5 august 2023, pe DN13 E60, în localitatea Acățari, a avut loc un eveniment rutier între două autoturisme conduse de un bărbat, de 37 de ani, din Brașov, și o femeie, de 50 de ani, din Sovata.

După producerea incidentului, ambii șoferi au convenit să încheie un formular de constatare amiabilă, deplasându-se în acest sens spre Târgu Mureș.

La scurt timp, autoturismul condus de bărbatul de 37 de ani a luat foc.

La fața locului, s-a deplasat și un echipaj I.S.U., care, în urma verificărilor efectuate, a stabilit că autoturismul a luat foc din cauza unui scurtcircuit produs în zona motorului, având legătură de cauzalitate cu accidentul din Acățari.

Ulterior, femeia a fost transportată la spital, întrucât acuza dureri în urma producerii evenimentului rutier produs în Acățari.

În cauză, a fost deschis dosar penal pentru vătămare corporală din culpă și distrugere din culpă, cercetările fiind continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Mureș.