Echipamente și utilaje în leasing, pentru firme, cu garanții de stat
Echipamente și utilaje în leasing, pentru firme, cu garanții de stat

Echipamente și utilaje în leasing, pentru firme, cu garanții de stat

Firmele micro, mici și mijlocii (IMM) românești vor putea, în sfârșit, să-și cumpere echipamente și utilaje în leasing, cu garanții de stat, după ce Guvernul a adoptat, miercuri, o nouă formă a programului IMM Leasing.

Pe StartupCafe.ro am prezentat programul IMM Leasing încă din 3 iulie, iar pe 22 iulie Guvernul a adoptat ordonanța de urgență prin care a instituit acest program care ar trebui să ajute firmele să-și cumpere mai ușor echipamente și utilaje.

Programul nu a fost însă operaționalizat, iar miercuri Guvernul a mai dat o ordonanță pentru a modifica prima variantă.

„Forma finală a acestui program a fost aprobată și urmează să fie implementată după adoptarea normelor de aplicare. FNGCIMM va propune în Guvern normele de aplicare a programului și acesta va deveni operațional” – a promis, miercuri seara, Ionel Dancă, șeful Cancelariei premierului Ludovic Orban.

În cazul acesta, IMM-urile și furnizorii de echipamente în leasing mai trebuie să mai aștepte hotărârea de guvern cu normele de aplicare și lansarea sesiunii de înscriere la Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru IMM.

În program, statul ar trebui să garanteze 80% din leasingul pentru echipamente IT și 60% pentru utilaje – conform formei curente a programului.

Startupcafe.ro