„Apocalipsa turismului” există doar în declarații alarmiste anunță Federația Patronatelor din Turismul Românesc
Potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS) la 5 septembrie 2025, primele șapte luni ale anului arată o imagine echilibrată a turismului românesc: fluctuații moderate pe piața internă, dar creșteri reale pe segmentul vizitatorilor străini, arată Federația Patronatelor din Turismul Românesc într-un comunicat de presă.
Evoluția ianuarie – iulie 2025 la nivel național
Comparativ cu aceeași perioadă din 2024:
Sosirile totale de turiști au scăzut ușor, cu -1%;
Înnoptările au crescut cu +0,3%;
Gradul de ocupare netă a fost de 31,8% (față de 32,1% în 2024);
Turiștii străini au crescut (+4,5% la sosiri și +4,3% la înnoptări), compensând scăderea moderată a turismului intern.
Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR) mai susține că între mai și iulie 2025, primele 3 luni de sezon, numărul sosirilor de turiști pe litoral a crescut cu 5,9% comparativ cu aceeași perioadă din 2024.
Mai–iulie 2024: 699.752 sosiri;
Mai–iulie 2025: 740.978 sosiri (+41.226 turiști).
“Aceste cifre contrazic ferm afirmațiile despre „scăderi dramatice” pe litoral. INS confirmă: litoralul rămâne o destinație competitivă și atractivă, atât pentru turiștii români, cât și pentru cei străini.”, susțin patronatele.
