Centrul Județean de Excelență Mureș organizează în perioada 8-17 octombrie evaluarea elevilor pentru constituirea grupelor de performanță în anul școlar 2025-2026. Testările vizează mai multe discipline și se vor desfășura în diferite unități de învățământ din Târgu Mureș. Programul evaluărilor a fost anunțat de Inspectoratul Școlar Județean Mureș și se adresează elevilor dornici de performanță din clasele III-XII, în funcție de disciplină.
- Miercuri, 8 octombrie, începe seria testărilor cu evaluarea la Fizică secția Maghiară pentru clasele a VI-a și a VII-a, care se va desfășura la Liceul Romano-Catolic Târgu Mureș de la ora 15:00.
- Joi, 9 octombrie, elevii înscriși la Limba și Literatura Română din clasele a V-a, a VI-a și a VII-a vor susține testarea creativității la Colegiul Național „Unirea” Târgu Mureș, începând cu ora 14:30.
- Vineri, 10 octombrie, va avea loc un program dublu: testarea de specialitate la Limba și Literatura Română pentru clasele a V-a, a VI-a și a VII-a la Colegiul Național „Unirea” de la ora 13:00, respectiv testarea pentru clasele a III-a și a IV-a la aceeași disciplină la Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu”, tot de la ora 13:00.
- Marți, 14 octombrie, este programată testarea la Biologie pentru clasele a VI-a, a VII-a, a IX-a, a X-a și a XI-a la Colegiul Național „Unirea”, cu începere de la ora 14:30.
- Miercuri, 15 octombrie, elevii înscriși la Limba Engleză din clasele a V-a, a VI-a, a VII-a, a IX-a și a X-a vor susține evaluarea la Colegiul Național „Unirea” de la ora 14:30.
- Vineri, 17 octombrie, închide seria de testări cu evaluările la Matematică: pentru clasele a V-a și a VI-a la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” de la ora 16:00, respectiv pentru clasa a III-a la Școala Gimnazială „Dacia” de la ora 15:00.
Organizatorii precizează că elevii trebuie să aibă asupra lor fișa de înscriere/reînscriere și carnetul de elev sau cartea de identitate. Intrarea în săli se face cu 15 minute înainte de ora de începere a testării.