Certificatul de vaccinare, condiționat din 15 februarie de booster, în Ungaria
Certificatul de vaccinare, condiționat din 15 februarie de booster, în Ungaria

Certificatul de vaccinare, condiționat din 15 februarie de booster, în Ungaria

Cetățenii ungari vor fi eligibili, începând din 15 februarie, pentru un certificat de vaccinare doar dacă au primit o a treia doză (booster) sau doza a doua le-a fost administrată cu cel mult șase luni în urmă, a anunțat Gergely Gulyas, șeful de cabinet al premierului Viktor Orban. În cazul celor care nu au împlinit 18 ani, două doze de vaccin vor fi suficiente pentru a li se elibera un certificat, denumit anterior certificat de imunitate, a indicat Gulyas într-o conferință de presă.

În aceeași conferință de presă, Gulyas a anunțat că, la recomandarea unui medic, va putea fi administrată și o a patra doză de vaccin.

Citește mai mult la: https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/vecini/certificatul-de-vaccinare-conditionat-din-15-februarie-de-booster-in-ungaria-doza-a-patra-disponibila-la-recomandarea-medicului-20550262