Cinci tentative de fraudă privind obţinerea de documente româneşti, depistate la Miercurea-Ciuc
Cinci tentative de fraudă privind obţinerea unor documente româneşti de către cetăţeni proveniţi din state succesoare ale fostei Uniuni Sovietice au fost semnalate, în ultimii ani, la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor (SPCLEP) din Miercurea-Ciuc, potrivit unui comunicat transmis de Primărie.
Conform sursei citate, în toate cele cinci cazuri au existat suspiciuni temeinice înainte de eliberarea documentelor, iar SPCLEP s-a adresat instanţei în termen de 48 de ore.
De asemenea, Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Harghita a iniţiat demersurile pentru începerea procedurilor penale.
„În perioada care a urmat izbucnirii războiului ruso-ucrainean, au crescut cazurile în care cetăţeni născuţi în statele succesoare ale fostei Uniuni Sovietice încearcă să obţină documente româneşti folosind acte false. Cei care îşi încearcă norocul nu au ocolit nici municipiul Miercurea-Ciuc: la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenţă a Persoanelor, în ultimii ani, în cinci cazuri a existat suspiciunea temeinică că este vorba despre tentative de fraudă. În fiecare dintre aceste situaţii, SPCLEP s-a adresat instanţei în termen de 48 de ore – înainte de eliberarea documentelor – iar Direcţia Judeţeană de Evidenţă a Persoanelor Harghita a iniţiat demersurile pentru începerea procedurilor penale”, se arată, marţi, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES.
În unul dintre cazuri, presupusul autor al fraudei a fost prins în flagrant cu sprijinul Poliţiei, chiar în momentul predării documentelor, fiind ulterior condus sub escortă la audieri.
Reprezentanţii Primăriei precizează că aceste cazuri sunt investigate de procurori, iar până la pronunţarea unei hotărâri definitive, persoanele suspectate beneficiază de prezumţia de nevinovăţie.
În cadrul activităţii curente, au fost depistaţi şi infractori daţi în urmărire, iar într-un caz un angajat al serviciului a fost recompensat de către Ministerul Afacerilor Interne pentru contribuţia sa la identificarea acestora.
În comunicat se mai menţionează că, în contextul creşterii la nivel naţional a tentativelor de obţinere frauduloasă a documentelor româneşti, SPCLEP Miercurea-Ciuc acordă o atenţie sporită verificării actelor şi sesizează autorităţile competente în toate situaţiile suspecte. AGERPRES
