Stirile Punctul

Dronele vor și măsura imobilele care nu sunt declarate la Fisc

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat, referindu-se la posibilitatea ca unele proprietăţi să fie identificate cu ajutorul dronelor, că acest lucru se va face în cazul imobilelor ridicate fără autorizaţie de construire şi care nu sunt declarate la Fisc, transmite News.ro.

Cseke Attila a precizat, luni seară, la Antena 3, că nu oricine poate să utilizeze aceste drone şi că această activitate este autorizată în România.

”Această posibilitate prin care nu numai că se filmează, se măsoară imobilul respectiv deasupra căruia zboară drona, este o modalitate folosită deja în alte state ale Uniunii Europene. Şi aici vorbim în principal de impactul asupra imobilelor care se construiesc fără autorizaţie de construire, care nu sunt declarate la Fisc, pentru care nu se datorează şi nu se plătesc impozite”, a declarat ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.