Kodok Márton târgumureșeanul pasionat de energie din surse regenerabile, publică documentul care dezvăluie lista completă a firmelor cu contracte semnate în cadrul programului guvernamental
Un târgumureșean a reușit să obțină de la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) situația reală a programului REPowerEU pentru panouri fotovoltaice și sisteme de încălzire. Răspunsul ministerului, confirmă semnarea a 31 de contracte de finanțare și respingerea a 10 cereri.
REPowerEU este un plan al Uniunii Europene, finanțat prin PNRR. În România se oferă finanțare nerambursabilă (vouchere) persoanelor fizice pentru instalarea de panouri fotovoltaice și sisteme de stocare a energiei, în special pentru gospodăriile vulnerabile.
Revenind la situația lui în România, conform documentului publicat pe un grup dedicat instalatorilor și beneficiarilor programului, contractele semnate se împart astfel:
Investiția 4 – Componenta B (panouri fotovoltaice): 12 contracte
- Control General Services S.R.L.
- Doje Technics S.R.L.
- Electric Timeing 3A S.R.L.
- Energetic Montrel S.R.L.
- Genway Videointerfoane S.R.L.
- Lukand Energy Studio S.R.L.
- Panel Volt Solar S.R.L.
- Pasirom International S.R.L.
- Proex Instal Consulting S.R.L.
- Ravlux Proiect S.R.L.
- Stil Electro Max S.R.L.
- Top Projects S.R.L.
Investiția 7 – Axa 1 (anvelopare termică): 19 contracte
- AG San Invest S.R.L.
- Atlas Sport S.R.L.
- Avantaj Textil Online S.R.L.
- Best Image 2003 S.R.L.
- BSC Consultyng S.R.L.
- Casa Aniesana S.R.L.
- Clarom Capital S.R.L.
- Construct Beta S.R.L.
- Decor Efrem S.R.L.
- Elsaterm Construct S.R.L.
- Extract Min S.R.L.
- Home Construct Investments S.R.L.
- Impact Construct S.R.L.
- Lipoplast S.R.L.
- Luky Dămătăr S.R.L.
- Pasirom International S.R.L.
- Shumicon S.R.L.
- Spînache Proiect S.R.L.
- Top Projects S.R.L.
Componenta A încă fără contracte semnate
Ministerul confirmă că „în cadrul Componentei A a Investiției 4 încă nu au fost semnate contracte de finanțare”, ceea ce indică întârzieri în implementarea acestei părți a programului.
Motivele respingerilor: probleme cu capacitatea tehnică
Din cele 10 cereri respinse (8 pentru componenta 14-B și 2 pentru componenta 17), majoritatea au fost eliminate din cauza „neîndeplinirii criteriilor ce țin de capacitatea tehnică și/sau administrativă”, contrar declarațiilor făcute la depunerea dosarelor. Informațiile confirmă că programul a intrat în faza operațională. Kodok Marton spune că se fac deja instalări concrete, cu fotografii care circulă pe rețelele sociale, instalatorii au început să își contacteze clienții și că stocurile se reglează treptat, fiecare instalator având aproximativ 140-200 de unități disponibile.