Stirile Punctul

E60 blocat din cauza unui accident între două autoturisme în zona Chețani

Accident rutier produs pe E 60, între două autoturisme. Au rezultat două victime încarcerate (1 cod galben, 1 cod rosu). În accident au fost implicate 3 persoane (2 cod galben, 1 cod rosu în stop cardio-respirator)
Circulatia pe E60 este blocata.
Intervin pompierii militari din cadrul Punctului de Lucru Luduș, împreună cu SVSU Luduș
La interventie au fost alocate următoarele forțe : 2 autospeciale cu modul de descarcerare, 1 SMURD B2, 1 SAJ B2 și elicopterul SMURD.

Victima de cod roșu nu a răspuns la manevrele de resuscitare, fiind declarată de cod negru. Bilanțul victimelor rezultate în urma impactului – 1 de cod negru, 1 de cod roșu preluată de elicopterul SMURD și încă o victimă de cod galben preluată de către echipajul SMURD.
Info ISU Mures.

–-

Un bărbat în vârstă de 46 ani a condus un autoturism pe DN15 E60, dinspre localitatea Luduș înspre localitatea Chețani, iar la un moment dat a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un tânăr în vârstă de 19 ani.

În urma impactului a rezultat decesul bărbatului în vârstă de 46 de ani și rănirea tânărului de 19 ani, respectiv a unui pasager din autoturismul condus de tânărul în vârstă de 19 ani.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „ucidere din culpă” și „vătămare corporală din culpă”.

RECOMANDĂRI:

  • Adaptați permanent viteza de deplasare la condițiile meteo și la cele rutiere!
  • Nu vă angajați în depășiri riscante!
    -Asigurați-vă temeinic înainte de orice schimbare de mers!
    -Respectați semnalele, indicațiile și dispozițiile polițiștilor rutieri!

Conduceți prudent! Cineva drag vă așteaptă acasă!