Elevii, obligați să predea telefoanele la ore. Ministerul Educației cere controale
Elevii, obligați să predea telefoanele la ore. Ministerul Educației cere controale

Elevii, obligați să predea telefoanele la ore. Ministerul Educației cere controale

Ministerul Educației le cere inspectorilor școlari și directorilor să verifice dacă sunt respectate regulile legate de telefoane în școli. Elevii nu au voie să le folosească în timpul orelor.

Restricțiile sunt detaliate în legea educației, în statutul elevului și în regulamentele interne ale unităților de învățământ, dar nu sunt respectate în toate școlile.

Telefoanele mobile ar trebui să fie predate înainte de începerea orelor. Sunt multe școli în care se ține cont de această reglementare, iar elevii s-au obișnuit. Le pot folosi doar atunci când profesorul le permite, cu scop educativ.

În multe școli există dulapuri speciale, în care sunt depozitate telefoanele toată ziua. Școala poate decide pauza digitală, în care elevul poate avea acces la telefon.

Deși legea care interzice folosirea telefoanelor mobile la ore a intrat în vigoare la începutul acestui an școlar, la o simplă căutare pe rețelele sociale, găsim clipuri actuale, filmate în timpul orelor – în diferite școli din țară. Semn că această reglementare nu e respectată complet.

Și ministerul Educației le-a solicitat unităților de învățământ examinarea regulamentelor pentru prevenirea, controlul și sancțiunile impuse în astfel de situații.

Tot mai multe țări au introdus astfel de reguli, pentru interzicerea telefoanelor mobile în sălile de clasă. Un raport recent Unesco, arată că 79 de sisteme de educație din lume au interzis utilizarea telefoanelor din cauza efectelor pe care acestea le pot avea asupra învățării și confidențialității elevilor.

Sursa: Pro TV