După ani de zile în care valul migrației a dus forța de muncă din Bihor înspre vest, acum refluxul acestuia aduce în Oradea tot mai mulți angajați din localitățile de frontieră din Ungaria, scrie Bihoreanul.
Peste 400 de navetiști din Ungaria vin zilnic la muncă în Oradea, atrași de parcurile industriale devenite competitive după majorarea salariului minim la 4.050 lei, de naveta de numai 20 de minute, de posibilitatea de a-și folosi nestingheriți limba maternă, dar și de prețurile încă mai mici din supermarketurile și piețele românești.
„Raportat la România, salariile din Ungaria sunt mai mici pentru muncile necalificate, dar mai mari pentru cei cu studii superioare. Dacă la noi un inginer tânăr începe cu 1.000 euro, acolo pornește de la 1.500-2.000 euro”, explică directorul AJOFM Bihor.