Stirile Punctul

Romgaz respinge presiunile în cazul Azomureș: „Nu putem accepta orice preț”

Trimiterea în șomaj tehnic a sute de angajați de la Azomureș a readus în prim-plan negocierile tensionate dintre combinatul chimic și Romgaz, principalul producător de gaze naturale din România. Într-o reacție oficială, Romgaz a transmis că a indicat clar ce preț poate oferi pentru o eventuală preluare, subliniind că nu poate accepta condiții impuse prin presiune publică sau „sensibilizare”.

Azomureș, cel mai mare producător de îngrășăminte din România, a decis recent trimiterea a aproximativ 600 de angajați în șomaj tehnic, măsură care afectează indirect peste 1.500 de salariați ai firmelor colaboratoare. Decizia vine pe fondul incertitudinilor privind reluarea producției și lipsa unui acord concret cu Romgaz.

Compania de stat susține că a transmis un interval de preț realist, fundamentat economic, și că doar acceptarea acestuia ar putea deschide negocieri reale. „Nu putem accepta orice preț doar pentru a răspunde unor presiuni emoționale sau sociale”, este mesajul central al Romgaz, care invocă obligația de a respecta regulile de guvernanță corporativă și interesele acționarilor.

Potrivit unor surse din piaţă, Romgaz a înaintat o ofertă financiară neangajantă grupului elveţian Ameropa, proprietarul Azomureş, dar la un preţ sub aşteptările acestuia. Preţul oferit de Romgaz era sub 100 milioane euro, în timp ce cei de la Azomureş aşteptau o sumă spre 200 milioane euro.

Romgaz mai precizează că analizează și alte oportunități de investiții în sectorul îngrășămintelor, semnalând că Azomureș nu este singura opțiune strategică. Între timp, blocajul dintre cele două părți are un impact major asupra angajaților și asupra industriei agricole, pentru care producția internă de îngrășăminte rămâne esențială.

Fără un acord clar privind prețul și condițiile tranzacției, viitorul Azomureș rămâne incert, iar costul social al acestui impas continuă să crească.