Urşii au provocat deja pagube de zeci de mii de euro în Mureş
Urşii au provocat deja pagube de zeci de mii de euro în Mureş

Urşii au provocat deja pagube de zeci de mii de euro în Mureş

În judeţul Mureş sălbăticiunile au atacat animalele localnicilor, iar pe lista lor se află cu siguranţă şi culturile din zonă. Pagubele sunt semnificative, iar oamenii nu au avut de ales decât să depună plângeri la Agenţia pentru Protecţia Mediului.

În judeţul Mureş, urşii au colindat deja prin şapte comune şi au atacat animalele domestice.Mai mult, un urs care se plimba nestingherit prin Reghin a fost surprins când încerca să sară un gard chiar în apropierea unei grădiniţe. La Agenţia pentru Protecţia Mediului au curs plângerile care reclamă pagubele produse de urşii înfometaţi. 

Pentru pagubele produse de urşi s-au achitat deja peste 22.000 de lei, însă pentru restul plăţilor a fost solicitat buget.

Vezi video pe observatornews.ro