Cinci victime după ce un microbuz s-a răsturnat la Acăţari

Cinci victime după ce un microbuz s-a răsturnat la Acăţari

Un accident cu 5 victime s-a pridus duminică seara în localitatea Acăţari. Un microbuz s-a răsturnat rezultând cinci victime care nu au fost încarcerate. ISU Mureş a asigurat măsurile PSI la accident.

În microbuz nu erau alţi pasageri în afara celor cinci persoane rănite.

Potrivit reprezentanţilor Poliţiei Judeţene Mureş, microbuzul era condus de un bărbat din Harghita, iar la un moment dat acesta a pierdut controlul direcţiei, astfel că autovehiculul a ieşit de pe şosea şi s-a răsturnat.

În microbuz se aflau, pe lângă şofer, patru copii francezi. Victimele au fost duse la spital pentru îngrijiri medicale.

Microbuzul se îndrepta către judeţul Harghita în momentul când a avut accidentul.

Poliţia recomandă:

Pentru a putea opri în condiţii de siguranţă atunci când autovehiculul care circulă în faţă frânează brusc, trebuie mărită distanţa în mers.

Chiar dacă partea carosabilă este uscată, se pot întâlni porţiuni umede, unde există risc de formare a poleiului, de aceea, nu conduceți, chiar și pe distanţe scurte, dacă autovehiculul nu este echipat cu anvelope de iarnă.