Aproape 9 milioane de lei pentru amenajarea accesului la Poarta de Nord și a unui food court în Cetatea Târgu Mureș
Consiliul Local Târgu Mureș urmează să analizeze aprobarea studiului de fezabilitate și a indicatorilor tehnico-economici pentru amenajarea accesului la Poarta de Nord și realizarea unei zone de tip food court pe Bulevardul Cetății.
Investiția are o valoare totală estimată la 8.938.902,41 lei, TVA inclus, dintre care lucrările de construcții și montaj reprezintă 5.780.807,07 lei.
Proiectul prevede înălțarea zidului de pe latura nordică până la nivelul existent în partea vestică și protejarea acestuia la partea superioară. În Piațeta Cetății ar urma să fie amplasate 12 construcții demontabile destinate activităților comerciale, realizate din structură metalică și lemn, fără fundații permanente.
Documentația mai include relocarea rețelelor de electricitate, apă și canalizare aflate în apropierea zidului, pentru a permite restaurarea șanțului de apărare. Lucrarea artistică 3D dedicată aniversării a 400 de ani de la declararea Târgu Mureșului drept oraș liber ar urma să fie amplasată în zona ocupată în prezent de rulotele și containerele de alimentație publică.
Au fost analizate două scenarii, fiind recomandată varianta cu valoarea mai redusă și cu intervenții considerate compatibile cu regimul de protecție al monumentului istoric.
Proiectul se află în etapa aprobării documentației și nu reprezintă începerea efectivă a lucrărilor.




