Stirile Punctul

Cel mai bun an financiar al fabricii de zahăr din Luduș de la preluarea de către Mihaela Neagu

Producătorul de zahăr Fabrica de Zahăr Luduș, deținut de antreprenoarea Mihaela Neagu, a încheiat 2025 cu afaceri nete în valoare de 164,9 milioane de lei,  cu 12% peste nivelul din 2024 și un profit net de 16,1 milioane de lei, potrivit datelor financiare ale companiei.

Este cel mai bun an financiar al companiei de la preluarea de către Neagu, în 2023. În 2024, fabrica a generat pierderi de 17,3 milioane de lei la o cifră de afaceri de 146,1 milioane de lei.

De asemenea, producătorul a avut, în 2025, în medie, 154 de angajați, cu patru mai mulți decât cu un an în urmă.

Fabrica de Zahăr Premium Luduș a încheiat anul trecut contracte pentru o suprafață de 4.000 de hectare de sfeclă de zahăr, față de 8.800 de hectare cu un an în urmă și a avut spre vânzare o producție de aproximativ 40.000 de tone de zahăr, inclusiv stocuri anterioare. Anul de producție la Zahăr Luduș începe în luna aprilie a fiecărui an.

Citeste continuarea