Joacă și învățare la Tabăra Lăpușna: peste 140 de copii au participat la Festivalul Atelierelor organizat de Școala Gimnazială Ibănești
Tabăra Lăpușna a fost, zilele acestea, gazda unei activități educative aparte, unde joaca, creativitatea și învățarea practică s-au îmbinat într-o atmosferă plină de energie și voie bună. În cadrul Festivalului Atelierelor organizat de Școala Gimnazială Ibănești, peste 140 de copii și cadre didactice au participat la o serie de activități interactive desfășurate în mijlocul naturii.
Evenimentul a adus împreună elevi, profesori, părinți voluntari și invitați care au contribuit la transformarea taberei într-un spațiu viu, în care cei mici au avut ocazia să învețe prin experiențe directe și activități practice. Copiii au pregătit boț cu mămăligă și brânză, au modelat chiftele, au plantat răsaduri, au pictat, sculptat, cusut și realizat cănaci, toate într-un cadru relaxat și autentic.
Atmosfera a fost una firească, lipsită de rigiditate, iar râsetele, jocurile și mâinile pline de culoare au definit întreaga zi. Implicarea cadrelor didactice și a părinților voluntari a contribuit la succesul activităților, participanții apreciind spiritul de echipă și bucuria cu care au fost organizate atelierele.
Un rol important în organizarea evenimentului l-au avut conducerea Școlii Gimnaziale Ibănești și colectivul de profesori, coordonați de directorul Ingrid Dan, alături de părinții care au oferit sprijin pe tot parcursul zilei.
Festivalul Atelierelor de la Lăpușna a demonstrat încă o dată că educația poate deveni mai atractivă atunci când copiii sunt implicați activ, iar învățarea se face prin joacă, colaborare și experiențe practice.



Sursa: postare Facebook – Dumitrița Gliga
