Nutella Croissant congelat, retras din magazinele Lidl și Kaufland. ANSVSA: Nu consumați produsul din lotul vizat
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) anunță retragerea voluntară de pe piață a unui lot de Nutella Croissant congelat, la solicitarea Ferrero România, ca măsură de precauție, din cauza unui posibil risc privind prezența unui corp străin, respectiv un fragment de metal.
Consumatorii sunt sfătuiți să verifice produsele achiziționate și să nu consume produsele care fac parte din lotul afectat.

Lotul vizat poate fi identificat după următoarele date:
- Produs: Nutella Croissant – congelat
- Producător: Fresystem S.p.A., Italia
- Cod EAN: 8000500413654
- Lot de producție: L126Z39
- Data expirării: 06.05.2027
- Gramaj: T4x12 (12 x 340 g)
- Comercializat prin rețelele Lidl și Kaufland.
ANSVSA precizează că doar acest lot este afectat, toate celelalte loturi ale produsului putând fi consumate în siguranță.
Persoanele care au cumpărat produsul din lotul menționat sunt rugate să nu îl consume și să îl returneze în magazinul din care a fost achiziționat pentru rambursarea contravalorii sau, alternativ, să îl distrugă. Produsele pot fi returnate până la 15 iulie 2026.
Potrivit Ferrero România, în produsele comercializate nu au fost identificate corpuri străine, însă retragerea a fost decisă preventiv, în conformitate cu politica internă de siguranță alimentară a companiei. Pentru informații suplimentare, consumatorii pot contacta compania la adresa info.romania@ferrero.com.
Sursa: Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA)




