Aquaserv: Informare modificare tarife începând cu data de 1 ianuarie 2026
Compania AQUASERV S.A. continuă seria investițiilor prin Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș, finanțat în cadrul Programului Dezvoltare Durabilă, prin care urmează să se realizeze investiții în sistemele de alimentare cu apă, canalizare si epurarea apelor uzate, în valoare de 154.194.343 Euro.
Pentru menținerea finanțării acestor proiecte, conform regulilor stabilite de către finanțator, a fost elaborată strategia de tarifare astfel încât treptat să se atingă nivelul minim de 2,5% al ratei de suportabilitate prevăzută de lege. Pentru calculul ratei de suportabilitate se iau în considerare următoarele elemente:
a) venitul mediu al gospodăriei;
b) consumurile individuale medii de apă și apă uzată;
c) dimensiunea medie a gospodăriei, respectiv numărul mediu de persoane din gospodărie;
d) nivelul prețurilor și tarifelor.
Având în vedere cele de mai sus, am demarat procedura de ajustare a tarifelor urmând ca acestea să fie aprobate de către Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice(ANRSC).
Conform Strategiei de tarifare amintite, pentru anul 2026 sunt prevăzute următoarele creșteri în termeni reali a prețurilor/tarifelor: apă potabilă 10%, canalizare-epurare 7,5% și canalizare ape pluviale 2,76%. La creșterea în termeni reali se va adăuga inflația înregistrată de la sfârșitul lunii octombrie 2024 și până la zi. Cota de TVA este de 11%.
Aceste majorări sunt destinate în principal să acopere susținerea financiară a proiectelor de investiții în derulare, din fonduri europene și a celor din surse proprii.
Tarifele sunt stabilite în conformitate cu legislația specifică din domeniu, aflată în vigoare, și urmează să se aplice începând cu data de 01.01.2026.
Compania AQUASERV S.A.
