În weekend Transilvania Motor Ring din Cerghid, devine centrul motociclismului de viteză din România
Circuitul Transilvania Motor Ring din Cerghid, județul Mureș, devine, în perioada 31 iulie – 2 august 2026, centrul motociclismului de viteză din România. Sportivi din țară și din străinătate vor participa la etapele Campionatelor Naționale de Supermoto, Viteză Juniori și Motoclasic, dar și la întrecerile Campionatului Balcanic de Supermoto și Motoclasic.
În concurs vor intra juniorii de la clasele Jun. II, Jun. III, 85cc, 125cc și CFMoto, alături de participanții de la Supermoto Open, Veterani, SM65, SM85 și Hobby. În cadrul competiției Motoclasic vor avea loc curse pentru clasele Open Special și MK500.
Programul începe vineri, 31 iulie, cu verificările administrative și tehnice și cu inspecția circuitului. Sâmbătă sunt programate antrenamentele oficiale și cursele de Viteză Juniori, Motoclasic și Supermoto, ziua urmând să se încheie cu festivitatea de premiere.
Duminică, antrenamentele libere încep la ora 08:15, iar cursele sunt programate pe parcursul întregii zile. Ultima manșă, rezervată claselor SM Open, Hobby și Veterani, va începe la ora 15:50, iar festivitatea finală de premiere este programată la ora 16:30. Organizatorii precizează că programul poate fi modificat în funcție de condițiile meteo și de numărul sportivilor înscriși.
Sursa: Federația Română de Motociclism




