Stirea zileiStirile Punctul

România, a doua cea mai importantă piață pentru Wizz Air. La Târgu Mureș, compania a revenit în forță cu 10 rute

România a ajuns a doua cea mai importantă piață pentru Wizz Air, după Italia, generând pentru operatorul aerian venituri de peste 600 de milioane de euro. Evoluția companiei are o relevanță aparte și pentru județul Mureș, unde Wizz Air și-a redeschis în acest an baza de la Aeroportul Transilvania Târgu Mureș și a extins semnificativ numărul destinațiilor disponibile.

În anul fiscal 2026, desfășurat în perioada aprilie 2025 – martie 2026, Wizz Air a înregistrat venituri totale de 5,7 miliarde de euro, dintre care 608 milioane de euro au fost generate în România, potrivit datelor din raportul anual al companiei, prezentate de Ziarul Financiar. România este astfel a doua piață a operatorului ca importanță, după Italia. (ZF.ro)

Veniturile obținute în România sunt în creștere față de anul fiscal precedent, când compania înregistrase 561 de milioane de euro. Totodată, Wizz Air deține aproximativ 49% din piața aeriană românească, o cotă mai mare fiind înregistrată doar în Macedonia de Nord, de 58%, și Albania, de 54%. (ZF.ro)

Datele companiei indică și o creștere puternică a traficului: în 2026, Wizz Air a transportat 7 milioane de pasageri, cu 18% mai mulți față de perioada similară din 2025. (ZF.ro)

Târgu Mureș, din nou pe harta strategică a Wizz Air

Pentru județul Mureș, cifrele naționale vin într-un moment în care prezența Wizz Air la Aeroportul Transilvania s-a schimbat radical.

Compania a anunțat în decembrie 2025 redeschiderea bazei de la Târgu Mureș, prin alocarea unui Airbus A320neo. Noile curse au început să fie operate la sfârșitul lunii martie 2026. Punctul.ro relata la momentul anunțului că Wizz Air urma să opereze de la Târgu Mureș 10 rute către opt țări. (Punctul)

La sfârșitul lunii martie au fost lansate efectiv cele nouă noi destinații, alături de legătura deja existentă cu Budapesta. Primele curse au conectat Târgu Mureșul cu Bruxelles-Charleroi, Dortmund, Larnaca, Paris și Roma, fiind urmate de Basel, Londra-Luton, Memmingen și Milano-Bergamo. (Punctul)

Revenirea companiei are și o încărcătură simbolică pentru aeroportul mureșean: Wizz Air și-a început operațiunile în România chiar la Târgu Mureș, în 2006. Două decenii mai târziu, compania a revenit cu o aeronavă bazată permanent aici. La inaugurarea noilor rute, reprezentanții Wizz Air anunțau și crearea a 33 de locuri de muncă – 29 pentru însoțitori de bord, trei pentru membri ai echipajului de pilotaj și unul pentru managerul bazei. (Punctul)

28 de curse săptămânale, un test important pentru aeroport

Înaintea deschiderii bazei, Punctul.ro arăta că noul program urma să ducă Aeroportul Transilvania la 28 de curse pe săptămână spre 10 destinații, aeronava Airbus A320neo cu 186 de locuri fiind garată permanent la Târgu Mureș. (Punctul)

Extinderea a reprezentat una dintre cele mai importante schimbări din ultimii ani pentru aeroportul mureșean, care a trecut la un program de funcționare permanent, 24 de ore din 24. (Punctul)

Miza pe termen lung rămâne însă gradul de ocupare a avioanelor. Punctul.ro atrăgea atenția încă din momentul anunțării rutelor că menținerea și dezvoltarea acestora depind, în cele din urmă, de numărul pasagerilor și de profitabilitatea curselor. (Punctul)

La mijlocul lunii iulie, cele 10 destinații europene deservite de Wizz Air de la Târgu Mureș erau Roma, Budapesta, Londra, Paris, Bruxelles, Larnaca, Basel, Milano, Dortmund și München/Memmingen, potrivit informațiilor publicate de Punctul.ro. (Punctul)

Faptul că România generează acum peste 600 de milioane de euro anual pentru Wizz Air și este a doua piață ca importanță pentru companie oferă astfel un context favorabil și pentru dezvoltarea operațiunilor de la Târgu Mureș. Pentru aeroportul mureșean, adevăratul test va fi însă capacitatea de a susține pe termen lung actualul număr de curse și de a transforma baza Wizz Air într-un punct stabil al rețelei aeriene regionale.